120 000 CZK
| 4 706 EUR
Lot 24
MOTIV Z ALP
37,5 x 47 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 706 EUR
| 4 706 EUR
Olej, plátno.
Sign. vlevo dole: BHawránek.
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: „Motiv z Alp je nepochybná a krásná práce krajináře Bedřicha Havránka ze 40. let 19. století. Už od roku 1840, ještě jako žák Antonína Mánesa na pražské Akademii, podnikal Havránek otcem hmotně zajištěné cesty k bavorským jezerům. V bavorské vysočině na ostrovech jezera Chiemse se v krajináři vyhledávané malířské kolonii seznámil s mnichovským malířem Maxem Haushoferem, který na přelomu roku 1844 a 1845 přišel do Prahy, aby vystřídal A. Mánesa ve funkci profesora krajinářské školy Akademie. Havránek přešel k němu do ateliéru a pod jeho vlivem nadále maloval a vystavoval na pražských výročních výstavách jeden alpský motiv za druhým. Většina z nich je dnes nezvěstná, k mnohým se však zachovaly kresebné studie vzniklé v přírodě, z kterých je zřejmé, že Havránkova horská romantičnost byla tlumena zvláštní popisnou věcností získanou od A. Mánesa a obraz byl namalovaný už v ateliéru. Pro Havránka bylo typické, že jeho náladové náměty nebyly vždy přesným přepisem viděného motivu. Realisticky a detailně malované pohledy na vybraná místa byly kompozičně upravované. Předložený motiv z Alp, pohled na pravé straně řeky v popředí kompozice, na zámeček na vyšším skalnatém levém břehu řeky a na vesničku v údolí pod horami na horizontu, je působivý svou skladbou i barevnou paletou. Výsledná scenérie je zdramatizovaná světlem a stínem letního dne a oživena figurální stafáží. Obraz Motiv z Alp zcela jistě patří k Havránkovým půvabným a zvlášť vydařeným raným dílům s námětem alpské krajiny.“