70 000 CZK
| 2 745 EUR
Lot 29
ÚSVIT V KRAJINĚ
36 x 57,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
80 000 CZK
| 3 137 EUR
| 3 137 EUR
Olej, karton.
Sign. vpravo dole: J. Ullman.
Působivý obraz s vysokým horizontem a tichou atmosférou vodní hladiny, na níž je zachycen odraz vycházejícího slunce, pochází z rané tvorby, po absolvování krajinářské školy u prof. J. Mařáka na pražské AVU. Zprvu ale Ullmann nezačal studovat v Praze, nýbrž hned v Mnichově, kam přišel roku 1894 (studia na Akademii u prof. J. Hertericha). Od roku 1900 se jeho obrazy pravidelně objevovaly na stránkách Zlaté Prahy i dalších periodik a hodně vystavoval v Praze i po celých Čechách. Umělecky Ullmanna formovala chittussovská krajina a také tendence krajinářské secese, jíž měl možnost v Mnichově soustředěně poznávat – roku 1895 viděl v Glaspalastu výstavu Worpswedských s jejich náladovými melancholickými plátny, v nejranějších pracích se tak snoubí romanticko-realistický názor s dekorativismem secese. Postupně s uvolněním štětcového přednesu se posiluje vizuální složka a Ullmann přechází k technice větších či menších skvrn, barvy roztírá do sucha do podložky i vrší v pastách, kombinuje olej i temperu a dociluje skutečného technického mistrovství.