95 000 CZK
| 3 725 EUR
Lot 91
DÍVKA S KYTICÍ
66 x 46 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
200 000 CZK
| 7 843 EUR
| 7 843 EUR
Olej, plátno.
Sign. verso na plátně: P.K. / 27/41.
Obraz Dívky s kyticí je příkladem expresivní nadsázky v malbě u Pravoslava Kotíka. Hravou kompozicí s dívkou ukrývající tvář za velkou kyticí a v pozadí s ležící mužskou postavou v sobě nezapře i francouzskou zkušenost. Respektovaný
a v současné době sběratelsky oblíbený autor studoval u prof. K. V. Maška, E. Dítěte a J. Schikanedera na UMPRUM v Praze. Byl členem S.V.U. Mánes, Sociální skupiny Ho Ho Ko Ko (s K. Holanem, M. Holým a K. Kotrbou) a vystavoval také s Uměleckou besedou. V padesátých letech žil v izolaci, až do roku 1958 nesměl vystavovat. Zpočátku bylo jeho dílo ovlivněno fauvismem a expresionismem. Ve dvacátých letech se přiklonil ke geometrizujícímu kubismu, který se projevil hlavně v redukci a zjednodušení obrazové struktury, později se nechal inspirovat také novoklasicismem. Obsahem Kotíkova celoživotního programu byl člověk ve složité sociální struktuře. Ze sbírky sochaře Karla Kotrby.