360 000 CZK
| 14 118 EUR
Lot 78
KRAJINA Z POLABÍ
63 x 79,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
380 000 CZK
| 14 902 EUR
| 14 902 EUR
Olej, karton.
Sign. vlevo dole: Radimský.
Obraz Krajiny z Polabí je reprezentativní prací krajináře Václava Radimského, namalovanou zřejmě kolem roku 1920, jak vyplývá z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: „... ze srovnání s ostatními díly z tohoto období, neboť Radimský datoval své obrazy jen výjimečně. V době vzniku díla žil Radimský už opět v Čechách, v rodném domě na Pašince u Kolína, a jeho stálou inspirací mu byla řeka Labe a její okolí. Stále znovu a znovu zaznamenával lesklou vodní hladinu ve spleti rákosů a leknínů, zrcadlení na vodním povrchu podával s přesvědčivostí, stejně jako odrazy větví okolních stromů, nejčastěji olší nebo starých vrb. V tomto námětu byl naprosto nepřekonatelný. Také na předložené Krajině z Polabí malíř barevnými skvrnami přesvědčivě zachytil čeřící se hladinu Labe s vodními rostlinami a její břehy rámované stromovím, odrážejícím se na vodní hladině. Hlavní úlohu zde hraje slunce a stín, záběr má pro malíře charakteristické intenzivní světlo a zářivé barvy. Krajina je pozoruhodně provedená, patří mezi ta díla Václava Radimského, jaká byla a jsou dodnes vyhledávaným sběratelským artiklem.“