100 000 CZK
| 3 922 EUR
Olej, deska.
Sign. vpravo dole: Křen Jan.
Jan Křen, rodák z Mysliboře nedaleko od Telče, se po odchodu z gymnázia ve 14 letech rozhodl pracovat na rodinném hospodářství. Od dětství kreslil a maloval, zprvu ovlivněn Mikolášem Alšem. Zajímal se o filosofii a přírodní vědy – hlavně o fyziku a zabýval se pokusy s křížením rostlin, sbíral nerosty. Za války byl několik měsíců na nucených pracích v Rakousku. V roce 1956 byl donucen vstoupit do Jednotného zemědělského družstva, kde nejdříve pracoval jako zootechnik, později jako řadový člen. V místním kulturním domě pořádal výstavy obrazů, besedy a přednášky na téma umění, filosofie, teoretická fyzika, biologie, ekologie a mineralogie. Vědecké informace získával hlavně z časopisů Vesmír a Živa, po seznámení s prof. Šmardou i z časopisu Universitas. Spolu s V. Ondráčkem, J. Urbancem a J. Závodským tvořiili výtvarnou skupinu MT. Psal paměti, filosofické úvahy a vedl rozsáhlou korespondenci. Za svůj život vytvořil přibližně tisíc obrazů, namalovaných olejovými barvami na sololitu. Vzniklo tak originální malířsko – filosofické dílo spojující lidovou tvorbu s úvahami o vzniku a fungování vesmíru a o postavení člověka v něm. Nechybí zde ani poezie a svérázný humor glosující život venkovské společnosti v době reálného socialismu. Významnou kolekci obrazů věnoval Městu Telči (stálá expozice v prostoru románsko – gotické věže sv. Ducha).