250 000 CZK
| 9 804 EUR
Lot 51
NÁBŘEŽÍ V PAŘÍŽI
53 x 48 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
450 000 CZK
| 17 647 EUR
| 17 647 EUR
Olej, plátno.
Sign. vpravo dole: orlik, 10. Verso razítko: Quai Voltaire / Sennelier.
Obraz vystihující jako fotografická momentka atmosféru městského nábřeží vznikl pravděpodobně při cestě Emila Orlika do Francie roku 1910. Obrazový výřez s vozkou a částí kočáru s koněm v předním obrazovém plánu vytváří dojem nahodilého dění na ulici. Je předznamenáním Orlikova zájmu o fotografii, s níž intenzivněji začal experimentovat po 1. sv. válce. Emil Orlik byl však především mistrem kresby a světově vynikl jako dokonalý grafik. Svým stylem se zařadil do proudu vídeňské secese a vešel ve známost především jako portrétista. Nejprve studoval na malířské přípravce u H. Knirra v Mnichově a v letech 1893–1894 na mnichovské Akademii. Na popud V. Bodeho se stal v r. 1905 profesorem na pražské UPŠ. Zdokonaloval se ve výtvarných technikách, v Praze se naučil litografii, v Mnichově barevnému dřevorytu, v r. 1898 pastelu, r. 1900 cestoval do Japonska, kde se učil v dílnách dřevorytců a tiskařů tradiční japonské tiskové techniky. Zavítal i do Číny, Egypta, Severní Ameriky, Holandska, Francie nebo Švýcarska. Je považován za kronikáře své doby, protože na svých grafikách zachytil podobu mnoha významných osobností jako A. Einsteina, A. Schnitzlera, E. Janningse, T. Manna aj. Jeho dílo je vyhledáváno sběrateli v Čechách i v zahraničí.