220 000 CZK
| 8 627 EUR
Lot 27
U ZPOVĚDNICE
49,5 x 38 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
220 000 CZK
| 8 627 EUR
| 8 627 EUR
Olej, plátno, adjustované na kartonu.
Sign. vlevo dole: VHynais.
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: „Žánrový výjev U zpovědnice je velmi půvabná práce malíře Vojtěcha Hynaise, nejspíše z devadesátých let. Hynais působil jako portrétista a malíř figurálních scén v sugestivním podání salonního naturalismu a luminismu, malířském pojetí založeném na barevném výrazu světla v obraze s proměnami lokálních barev. Malířská virtuozita, veristický naturalismus a barevné provedení dvou klečících krasavic před zpovědnicí něžným, jakoby akvarelovým tónem na světle modrém pozadí je vynikající ukázkou Hynaisova luminismu chápaného v intencích konce a přelomu 19. století. Scéna je zajímavá i svým škádlivým obsahem, jedna z dívek líbá ruku obtloustlého šibalsky se usmívajícího zpovědníka. Námět se vymyká z Hynaisových alegorických, religiozních nebo historických námětů, které tvoří převážnou část jeho tvorby. Na příběhu U zpovědnice je zřetelná pro Hynaise tak příznačná formální dokonalost a kultivovanost, v níž v českém prostředí neměl konkurenci, stejně jako vynikající umění kresby.“