Lot 193
ZIMNÍ KRAJINA
1. polovina 20. století
Olej, karton
40 x 52 cm (v x š)
Vpravo dole "Kaván"
| 200 EUR
| 1 760 EUR
Klidná zimní krajina s opodál stojícím stromem představuje harmonické dílo s typickým rukopisem Františka Kavána, autora četných zobrazení proměn české krajiny během střídání ročních období. Zimní krajina patří do autorova klidnějšího období. Kaván pracuje ovlivněn studiem v krajinářském ateliéru Julia Mařáka, kam nastupuje roku 1889, žije velmi skromně a solitérně a v realistickém zobrazování krajiny nad svými spolužáky brzy vyniká. Pod vlivem skupiny kolem Moderní revue se v roce 1895 dočasně od realismu odklonil a přešel k symbolismu a dekadenci.