Lot 129
MAMĚNKA
1. polovina 20. století
Malovaný porcelán
55 cm (v)
Na plintě "F. Uprka"
| 40 EUR
| 220 EUR
Soška selky v blatnickém kroji s nemluvnětem v náručí a dítkem, které se jí schovává za sukni. Bíle a barevně glazováno, pestrá nadglazurní malba s květinovými vzory na oděvu, značeno „KS Bechyně“, č. modelu "178". František Úprka, mladší bratr Joži Úprky se věnoval architektonické dekorativní plastice, ojediněle i interiérové, pomníkové tvorbě (převážně náhrobky) - především v Praze, ale i jinde. Pracoval také na drobné keramice. Na rodné Slovácko se celý život vracel a tématicky z něho čerpal.